آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی

۲۲ خرداد ۱۴۰۱

دوچرخه‌سواری یک ورزش اجتماعی و حمایتی شگفت‌انگیز است که یادگیری آن در زندگی مزایای بیشمار دارد. دوچرخه‌های کودکانه دارای چرخ هایی به نام کمکی هستند که سهولت یادگیری و دوچرخه‌سواری را افزایش می‌دهند اما توصیه کارشناسان برای یادگیری بهتر دوچرخه‌سواری عدم استفاده از این چرخ های کمکی است لذا در این نوشته، تیم تحریریه گروه شکاری در مورد روش‌های یادگیری دوچرخه بدون استفاده از چرخهای کمکی مطالبی را برای شما علاقه‌مندان تهیه‌کرده است.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند اگر در کودکی دوچرخه‌سواری یاد نگرفته‌اند، باید با این مهارت خداحافظی کنند؛ اما خوشبختانه، آموزش دوچرخه‌سواری کار پیچیده یا خسته‌کننده‌ای نیست و نیاز به کمی انگیزه، صبر و اعتمادبه‌نفس دارد. مخصوصاً دوچرخه‌های کودکانه که دارای امکاناتی متفاوت برای یادگیری هستند.

بهتر است دوچرخه‌سواری را از سنین کودکی یاد بگیریم اگرچه در سن ۶۹ سالگی نیز می‌توانید به بهترین نحوه دوچرخه‌سواری یاد بگیرید. زیرا یادگیری دوچرخه‌سواری در بزرگ‌سالی سخت‌تر از دوران کودکی نیست، به شرطی که ترس و استرس را کنار بگذارید و با دانش، تلاش و انگیزه لازم یادگیری را شروع کنید.

برخی افراد فکر می‌کنند دوچرخه‌سواری ساده است، فقط سوار دوچرخه باید شد و رکاب زد؛ اما دوچرخه‌سواری نیز مانند رانندگی فوت‌وفن و مهارت‌های لازم را نیاز دارد که بدون تسلط بر آن‌ها دوچرخه‌سواری امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل دانستن نکات آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی ضروری است.

 

نحوه آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی

دوچرخه‌های کودکانه مجهز به چرخهای کمکی هستند که برای رکاب زدن بهتر و یادگیری تعادل هنگام دوچرخه‌سواری، معمولاً این چرخها باز می‌شوند تا فرایند آموزش بهبود یابد. راه‌های زیر می‌تواند در بهتر شدن یادگیری کودک تأثیر بیشتری داشته باشد.

 • برنامه‌ریزی تمرینی

برای آموزش دوچرخه‌سواری باید برنامه تمرینی ۳۰-۶۰ دقیقه‌ای داشته باشید. اگرچه برخی از کودکان ممکن است دوچرخه‌سواری را در یک یا دو جلسه نیز یاد بگیرند، اما این برای همه صدق نمی‌کند و یادگیری آن به فرد و توانایی‌های او بستگی دارد.

 • انتخاب یک منطقه ایمن

یک منطقه چمن کوتاه و شیب کم را برای تمرین انتخاب کنید. چمن بلند باعث اصطکاک بیش‌ازحد می‌شود و رکاب زدن دوچرخه را دشوار می‌کند. درهرصورت، منطقه‌ای را برای تمرین انتخاب کنید که شیب کمی داشته باشد تا بتوانید مسیرهای پرپیچ‌وخم را راحت‌تر طی کنید. همچنین، زمانی را انتخاب کنید که نور کافی برای دید داشته باشد و تا حتی‌الامکان خلوت باشد.

 • آموزش سوار و پیاده شدن از دوچرخه

باید سوار و پیاده شدن از دوچرخه را تمرین کنید. برای سوار شدن و پیاده شدن از دوچرخه، نیز باید دوچرخه را به یک‌طرف خم‌کنید و پای مخالف خود را در سمت دیگر دوچرخه قرار دهید. این کار را ۱۰ بار یا تا زمانی که بر آن مسلط شدید تکرار کنید. علاوه بر این، دوچرخه باید اندازه مناسبی داشته باشد تا بتوانید پاهای خود را روی زمین بگذارید. در غیر این صورت در یادگیری نحوه سوارشدن با مشکل مواجه خواهید شد.

 • تمرین سرخوردن

نخست باید زین دوچرخه را به قدری پایین آورید که در زمان سوار شدن و نشستن بر روی زین کف پاهایتان روی زمین قرار بگیرد و زانوهایتان نباید دچار خم شدگی شوند.

اولین قدم برای آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی تمرین سرخوردن است. باید یاد بگیرید با استفاده از پاهای خود دوچرخه را هل دهید و سرخوردن را تمرین کنید. روی زین دوچرخه بنشینید و به کمک پاهایتان خود را به جلو هل دهید.به این تمرین ادامه دهید تا زمانی که بتوانید بدون اینکه پاهای خود را پایین بیاورید تعادل خود را حفظ کنید. سرخوردن را تا زمانی تمرین کنید که بتوانید پاهای خود را به مدت سه ثانیه بالا نگه‌دارید. این بخش از تمرین مهم‌ترین مرحله در یادگیری دوچرخه سواری است. این بخش را حداقل چند جلسه تمرین کنید. .بدون داشتن تسلط در این بخش هرگز به مرحله بعد نروید.

 • رکاب زدن دوچرخه

پای خود را بر روی پدال در موقعیت ساعت ۲ قرار دهید. وقتی آماده رکاب زدن شدید، سعی کنید بر ترمز کردن مهارت پیدا کنید. با قرار دادن پای خود در موقعیت ساعت ۲ می‌توانید به‌راحتی ترمز را رها و رکاب‌ها را فشار دهید و تلاش کنید به آرامی رکاب بزنید.

 • حس تعادل

به‌محض اینکه هنگام سوارشدن بر دوچرخه توانستید تعادل خود را کسب کنید و بر فرمان تسلط پیدا کردید در یک خط مستقیم رانندگی کنید و چرخش به چپ و راست را تمرین کنید.

 • نگاه کردن مستقیم به جلو

دوچرخه‌سوار نباید حین رانندگی مستقیم به پاهای خود نگاه کند و باید به‌جای آن مستقیم به جلو نگاه کند تا بتواند هرگونه دست‌انداز، پیچ یا ترافیک در مسیر پیش رو را ببیند. همچنین باید تا جایی که می‌توانید صاف بنشینند و روی فرمان قوز نکند.

 • ترمز گرفتن

یادگیری ترمز کردن یک مهارت بسیار مهم در آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی است زیرا اعتمادبه‌نفس شمارا در ابتدا بالا می‌برد. در کنار دوچرخه خود راه بروید و به‌طور یکنواخت روی هر دو ترمز فشار را اعمال کنید.

 

نکات لازم برای آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی

 • انتخاب دوچرخه مناسب

درست مانند انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن، ابتدا برای آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی باید دوچرخه مناسب داشته باشید. درواقع، اگر بخواهید دوچرخه‌سواری را خوب یاد بگیرید باید دوچرخه‌ای در سایز مناسب انتخاب کنید. درحالی‌که انواع مختلف دوچرخه طرفداران پر و پا قرص خود را دارد، اما برای یادگیری باید رایج‌ترین و سبک‌وزن‌ترین نوع دوچرخه‌ برای مبتدیان را در نظر بگیرید. لازمه به یادآوری است که دوچرخه‌های کودکانه گروه شکاری کاملاً مناسب برای دوچرخه‌سواری کودکان شما طراحی‌شده است.

 • داشتن ابزارهای ایمنی

بعد از انتخاب دوچرخه مناسب برای یادگیری و آموزش دوچرخه‌سواری بدون کمکی باید وسایل ضروری و ایمنی آن از قبیل کلاه ایمنی، دستکش و کفش و لباس مناسب را نیز تهیه کنید. در نظر گرفتن و خرید کفش‌های ورزشی مناسب سبب می‌شود بهتر رکاب بزنید. همچنین باید موارد ایمنی و احتیاطی دوچرخه را در نظر بگیرید. مثلاً، ساییدگی لاستیک‌ها را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را با هوا پرکنید. زین و دسته محکم باشند و ترمزها به‌درستی کار کنند.

 • کسب آمادگی لازم

دوچرخه‌سواری شاید در ابتدا کار بسیار سختی باشد اما مانند موارد دیگر در زندگی، پیشرفت واقعی زمانی حاصل می‌شود که در درازمدت به آن پایبند باشید. برای کسب آمادگی بیشتر باید در ابتدا اهداف کوتاه‌مدت و چنددقیقه‌ای را دنبال کنید و پیگیری پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید.

 

نتیجه‌گیری

یادگیری دوچرخه‌سواری در هر سنی امکان‌پذیر است اگرچه بهتری زمان برای شروع یادگیری در کودکی است. لذا دوچرخه‌های کودکانه مجهز به چرخهایی کمکی هستند تا در آغاز بتوانند با حفظ تعادل کودک در یادگیری سریع‌تر دوچرخه‌سواری مؤثرتر باشند. اما پیشنهاد ما برای یادگیری سریع دوچرخه سواری ، حذف چرخ های کمکی از همان ابتدای روز اول است.

ناگفته نماند که گروه شکاری اقدام به ارائه دوچرخه‌هایی به نام دوچرخه های تعادل کودکان کرده است که فرایند دوچرخه‌سواری کودکان را ساده‌تر کرده است و در نوشته دیگری به آن پرداخته‌ایم. همچنین آموزش دیگری با عنوان (چگونه به کودکان خود دوچرخه‌سواری یاد بدهیم) را نیز مطالعه فرمایید.

kids bike

نظرات کاربران