انواع سایز طوقه دوچرخه

31 دسامبر 2019

سایزهای طوقۀ دوچرخه (Wheels)

در این آموزش، استانداردهای اصلی و پرکابرد سایزهای طوقه و موارد استفادۀ آنها را معرفی می‌کنیم؛ زیرا در بعضی از سبک‌های دوچرخه، مثل دوچرخۀ کوهستان، سه سایز از طوقه را می‌توان انتخاب کرد. برای انتخاب دوچرخۀ کودکان نیز لازم است که با سایز طوقه‌ها آشنا باشید؛ زیرا سایز طوقه در دوچرخۀ کودکان، ارتباطی مستقیم با سایز دوچرخه دارد. در ادامه، سایز طوقه‌ها را مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد.

چرخ‌های دوچرخه یا همان طوقه‌ها یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دوچرخه هستند و از اجزای زیادی تشکیل شده‌اند که بنابر نوع و سبک دوچرخه، سایز و کاربری، تنوّع زیادی از لحاظ وزن، فاق دایره، تعداد و نوع پرّه‌ها دارند؛ همچنین طوقه‌ها از نظر عرض و نوع سازگاری با لاستیک نیز با هم تفاوت دارند.

طوقۀ دوچرخه کودکان

ابتدا با کوچک‌ترین سایز طوقه که مناسب دوچرخۀ کودکان است، شروع می‌کنیم.

کوچک‌ترین سایز طوقه، 12 اینچ است؛ به این معنا که ارتفاع کامل طوقه به‌همراه لاستیک، 12 اینچ است. بعد از آن سایزهای 16، 20، 24 و 26 قرار دارند. در دوچرخۀ کودکان، هر چه سایز طوقه بزرگ‌تر باشد، سایز بدنه نیز بزرگ‌تر می‌شود. سایز طوقه در دوچرخۀ کودکان، ارتباطی مستقیم با سایز دوچرخه دارد؛ بنابراین، هر چه کودکان قد بلندتری داشته باشند، باید از دوچرخه‌هایی در سایزها و طوقه‌های بزرگ‌تر استفاده کنند.

در دوچرخه‌های تاشو نیز، معمولاً از طوقه‌هایی در سایزهای 16، 20 و 24 اینچ استفاده می‌شود؛ در واقع، سایز 26 اینچ، همان طوقۀ استانداردی است که در دوچرخۀ بزرگسالان هم استفاده می‌شود.

سایز طوقه در دوچرخه کوهستان

به مدت چندین سال، تنها سایز پایه و اصلی طوقه برای دوچرخۀ کوهستان، 26 اینچ بود؛ اما در دهۀ گذشته، شرکت‌های اصلی سازندۀ دوچرخه، سایز جدید 29 اینچ و بعد از آن، سایز 27.5 اینچ را تولید و به بازار عرضه کردند. این سایزها در ابتدا با چالش‌هایی روبه‌رو شدند؛ اما به‌تدریج با آزمایش‌ها و تست‌های مختلف، نه تنها جای خود را تثیبت کردند؛ بلکه از سایز 26 اینچ هم پیشی گرفتند. تا جایی که در سال‌های اخیر،  تولید سایز 26 بسیار کمرنگ شده و شرکت‌های تولیدکننده، دوچرخه‌ها را بیشتر با سایز طوقه‌های 27.5 و 29 اینچ تولید می‌کنند. نکتۀ مهم در سایز طوقه‌های 26 ، 27.5 و 29 دوچرخۀ کوهستان این است که این سایزهای طوقه‌ به سایز دوچرخه ربطی ندارند؛ در واقع این سایزها، سه سایز استاندارد هستند. سایز دوچرخه نیز، با در نظر گرفتن مؤلفه‌هایی در بدنۀ دوچرخه محاسبه می‌شود.

برای مقایسۀ سه سایز استاندارد طوقه‌های 26، 27.5 و 29، می‌توانید مقالۀ «تفاوت چرخ‌های 26، 27.5 و 29» را مطالعه کنید.

البته، کار طوقه‌های دوچرخۀ کوهستان به اینجا ختم نمی‌شود. دو استاندارد دیگر نیز وجود دارند که با اینکه جدیدترین استانداردهای معرفی‌شده هستند، اما طرفداران کمی داشته و کمتر از آنها استفاده می‌شود. قطر این دو سایز، مشابه همان طوقۀ 27.5 است؛ با این تفاوت که سطح عرض طوقۀ آنها (همان بخشی که لاستیک روی طوقه قرار می‌گیرد) بیشتر است. این دو استاندارد، مربوط به دوچرخه‌های فت بایک و 27.5 پلاس هستند؛ البته، این نکته را نیز باید در نظر داشت که با تغییر سایز طوقه‌ها، بدنۀ دوچرخه نیز کاملاً تغییر می‌کند؛ یعنی هر سایز طوقه برای بدنۀ دوچرخۀ خاصی استفاده می‌شود.

انواع سایز طوقه دوچرخه

طوقه‌های 700 کورسی

این سایز برای انواع دوچرخه‌های کورسی مناسب است که ارتفاع کامل طوقۀ آن به‌همراه لاستیک، 700 میلی‌متر است. در زمان‌های گذشته، دوچرخه‌های کورسی چندین سایز دیگر نیز داشتند؛ اما همیشه مهم‌ترین استاندارد، همین طوقه‌های 700 بوده‌است. بعد از مدتی، استانداردهای دیگر کنار رفتند و سایز 700 به‌عنوان تنها سایز اصلی و استاندارد برای طوقه‌های کورسی در نظر گرفته‌شد؛ البته در دوچرخه‌های سایکل کراس و گراول هم که مشابه دوچرخه‌های کورسی یا همان جاده هستند، از سایز طوقۀ 700 استفاده می‌شود؛ با این تفاوت که سطح عرض طوقه در آنها (همان بخشی که لاستیک روی طوقه قرار می‌گیرد) بیشتر در نظر گرفته شده‌است.

سایزهایی قدیمی منسوخ‌شده

در گذشته، سایزهای دیگری نیز وجود داشت که در حال حاضر یا کمتر از آنها استفاده می‌شود و یا به کلی منسوخ شده‌اند؛ مانند سایز طوقۀ 28 که بسیار کم تولید می‌شود و دیگر شرکت‌ها از آن استفاده نمی‌کنند و یا سایز 01/26 که دیگر تولید نمی‌شود و یا فقط کشورهای شرقی از آن استفاده می‌کنند.

طوقه‌های دوچرخه‌های شهری، هیبریدی و توریستی

در این دوچرخه‌ها، از طوقه‌های 700 میلی‌متر، 26، 27.5 و 29 اینچی استفاده می‌شود؛ البته با سطح عرض متفاوت.

نظرات کاربران
عطا خورنژاد 9 نوامبر 2021

با سلام من یک دوچرخه از شرکت شما دارم طوقه اش شکسته اهل تبریز هستم میخواستم بدون طوقه پشت رو دارین بیام تهران بردارم

    Support 25 ژانویه 2022

    سلام بر شما
    لطفا با فروشگاه در تماس باشید.