شش دلیل برای آنکه هر روز سوار دوچرخه شوید

۲۴ دی ۱۳۹۹

شما نیاز ندارید که برای تغییر، زمان زیادی را سپری کنید! حتی دوچرخه‌سواری  هم می‌تواند در زمانی کوتاه، تغییری بزرگ ایجاد کند.

برای اکثر افراد دوچرخه‌سواری در ساعت‌های طولانی، هدفی دست‌نیافتنی است؛ اما دوچرخه‌سواری روزانه در زمان‌های کوتاه به‌راحتی قابل اجراست و می‌تواند بر زندگی تأثیر مثبت زیادی بگذارد. اگر آماده نیستید زمان زیادی برای تمرینات صرف کنید، رکاب‌زدن‌های کوتاه‌مدت را شروع کنید. شروع با اهداف کوچک‌تر و عادت به آن‌ها بسیار راحت‌تر از اهداف دست‌نیافتنی است. در این نوشتار که در تیم آموزشی گروه شکاری تهیه شده است با ما همراه باشید تا شش دلیل مهم را که می‌تواند کمک کند تا دوچرخه‌سواری‌های کوتاه را در برنامه‌ی خود قرار دهید، مرور کنیم.

  1. رفت‌و‌آمدهای روزانه را با لذت بیشتری انجام دهید.

اگر می‌خواهید هر روز دوچرخه‌سواری کنید، اما وقت محدودی دارید، یکی از منطقی‌ترین راه‌ها  این است که دوچرخه‌سواری را به بخشی از رفت‌وآمد خود تبدیل کنید. دوچرخه‌سواری برخلاف تمرینات بدن‌سازی به‌راحتی می‌تواند در زندگی روزمره ادغام شود، چراکه انجام آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود و به کمک آن می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های روزانه‌ی خود را انجام دهید.

رفت‌وآمد با دوچرخه نیز مزایای بسیار خوبی برای سلامتی به همراه دارد. شما می‌توانید بدون اینکه زمان خاصی را به ورزش اختصاص دهید با این سبک تردد، وزشی عالی داشته باشید.

مزایای دوچرخه‌سواری فراتر از مزایای شخصی است و برای جلوگیری از ترافیک و زندگی سالم اجتماعی بسیار مفید است. رفت‌و‌آمد با ماشین با افزایش وزن و چاقی در ارتباط است. همچنین در خانم‌هایی که حداقل ۳۰ دقیقه در روز پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری می‌کنند خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش می‌یابد.

 

  1. ذهن تیزتر

بسیار جالب است که بدانید مشخص شده است که ورزش روزانه باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی می‌شود. حتی یک تمرین ۳۰‌دقیقه‌ای هم می‌تواند زمان واکنش، حافظه و تفکر خلاق را بهبود بخشد.

کوری کانزر، متخصص فیزیوتراپی و سرپرست بخش پزشکی ورزشی کلینیک مایو می‌گوید: «دوچرخه‌سواری یکی از بهترین تمرین‌هایی است که من توصیه می‌کنم. دوچرخه‌سواری روی مفاصل فشار کمی وارد می‌کند و به کاهش استرس کمک می‌کند.»

همچنین مشخص شده است که دوچرخه‌سواری اضطراب و افسردگی را نیز کاهش می‌دهد. مردان و زنانی که روزانه با دوچرخه‌ی خود رفت‌و‌آمد می‌کنند در سلامت روانی خود بهبودهایی را مشاهده می‌کنند.

  1. اعتماد‌به‌نفس بیشتر (که می‌تواند منجر به زندگی جنسی بهتر شود)

دوچرخه‌سواری می‌تواند منجر به اعتماد‌به‌نفس بالا در افراد شود. مشخص شده مردانی که شش یا هفت روز در هفته ورزش می‌کنند، توان جنسی خود را بالاتر از حد متوسط یا بسیار بالاتر از حد متوسط گزارش می‌کنند. (زنان نیز افزایش‌هایی را گزارش کرده‌اند اما نه زیاد)

  1. پرخوری کمتر

دوچرخه‌سواری منظم همچنین به شما کمک می‌کند تا درمورد آنچه می‌خورید آرام‌تر باشید و وزنتان را حفظ کنید. دوچرخه‌سواری کمک می‌کند اثرات سوء پرخوری و همچنین تغییرات متابولیکی ناسالم جبران شود.

یکی از دلایلی سودمندی ورزش روزانه این است که به عضلات شما اجازه می‌دهد چربی‌های بدن را مانند ماده‌ی غذایی‌ای که می‌خوریم بسوزانند. وقتی از ماهیچه‌های خود استفاده می‌کنید، آن‌ها ذخیره‌ی کربوهیدرات و چربی را می سوزانند. حتی حمل‌ونقل کوتاه‌مدت مانند رفت‌و‌آمدی کوتاه به محل کار می‌تواند بدن شما را برای کل روز در شرایط بهتری قرار دهد و متابولیسم را بالا نگاه دارد.

  1. کیفیت بهتر خواب با دوچرخه‌سواری

با وجود تمام استرس‌های امروزی که شدت زیادی هم دارد، خوابیدن آرام و عمیقْ این روزها سخت‌تر از همیشه است. مطالعه‌ای از دانشگاه جورجیا نشان داد که بین تناسب قلب و تنفس و الگوی خواب رابطه وجود دارد. این مطالعه شامل بیش از ۸۰۰۰ نفر از افراد ۲۰ تا ۸۵ سال بود و ارتباط زیادی بین کاهش تناسب اندام و عدم توانایی در خواب و شکایات کلی خواب کشف شد.

فعالیت‌های قلبی عروقی متوسط تا شدید مانند دوچرخه‌سواری باعث تقویت تناسب اندام می‌شود، بنابراین خوابیدن آرام و عمیق را آسان‌تر می‌کند. این موضوع برای کسی که رکاب ‌زده و ترکیب خستگی و درد پس از سوار‌شدن را تجربه کرده است (با اندورفین‌هایی که در بدن آن تولید شده) واضح به نظر می‌رسد.

  1. زندگی طولانی‌تر

دوچرخه‌سواری روزانه، سلامتی و احساس خوشبختی را افزایش می‌دهد و حداقل مدت زمانی را که باید چنین احساسی داشته باشید نیز افزایش می‌دهد. یک مطالعه‌ی بزرگ از سال ۲۰۱۵ در نروژ روی گروهی از مردان ۷۰ تا ۸۰ ساله انجام شد و نشان داد مردانی که که فقط ۳۰ دقیقه در روز ورزش می‌کنند در مقایسه با مردانی که هیچ فعالیت بدنی‌ای انجام نمی‌دهند ۵ سال بیشتر عمر می‌کنند.

مطالعه‌ی دیگری از سال ۲۰۱۱ در تایوان، که روی بیش از ۰۰۰/۴۰۰  بزرگ‌سال در طی هشت سال انجام شد، نشان داد که فقط ۱۵ دقیقه ورزش در روز با افزایش سه‌ساله‌ی امید به زندگی ارتباط دارد. هیچ‌یک از این افراد جوان نبودند و بیشتر آن‌ها هنگام شروع مطالعه ورزشکار نبودند، بنابراین برای شروع هرگز دیر نیست!

نتیجه‌گیری

می‌توان گفت دوچرخه‌سواری بهترین راه برای حفظ سلامت و تندرسی و ارتقاء سلامتی بدن است. اگر دوچرخه‌ای در منزل دارید، آن را بردارید و دستی به رویش بکشید و دوچرخه‌سواری را آغاز کنید. اگر نیاز به دوچرخه‌ای مناسب دارید با فروشگاه‌های گروه شکاری تماس بگیرید و یک دوچرخه‌ی مناسب از برندهای اورلرد، راکی، راش، آمانو و یا برندهای دیگر گروه شکاری انتخاب نمایید و سبک زندگی سالم را آغاز نمایید.

نظرات کاربران